مهم
Pashto Farsi


صلح از راه جنگ به ارزش خون بی‌گناهان
12/06/2018 | علی عزیز عزیزی

خبر:
در اثر بمباردمان‌های هوایی  نیروهای امریکایی روز سه‌شنبه ۶ میزان/۲۷ نوامبر در ولایت هلمند ۲۳ غیرنظامی کشته شد. یافته‌های سازمان ملل در افغانستان نشان می‌دهد که بیشتر کشته شده‌های این رویداد کودکان و زنان هستند.
این رویداد در حالی رخ می‌دهد که سه روز پیشتر در یک عملیات هوایی دیگر در منطقه نادعلی هلمند نیز ۲ غیرنظامی کشته و ۱۴ تن دیگر شامل ۱۰ کودک زخمی شدند.
تبصره:
زمزمه‌‌های پیشرفت صلح با طالبان در حالی اوج می‌گیرد که روزانه امریکا به بهانه فشار بالای طالبان ده‌ها زن و کودک افغان را در قریه‌ها و قصبات افغانستان توسط طیاره‌های بم افگن خود به خاک خون می‌کشاند. رایزانی‌های امریکا و طالبان به سر توافقات صلح در حالی صورت می‌گیرد که هزینه پیشرفت و کشیده‌گی آن را یک سره مردم بی‌دفاع افغانستان می‌پردازند.
مردم افغانستان در اوج سردرگمی و بلاتکلیفی در انتظار و استقبال صلح، ولی امریکا در پی هداف استراتیژیک خود از مذاکرات صلح با طالبان بهره برداری می‌کند. در اوایل مذاکرات صلح خلای سیاسی میان مردم و طالبان یک معضله خصوصی و قومی افغان‌ها از سوی ایالات متحده خوانده شده بود، اما پس از اعلام آتش بس سه روزه از سوی حکومت که در آن جلوه‌ی از هم‌پذیری مردم و طالبان نمایان شد امریکا در موقف و گفته‌های خود تجدید نظر کرده و با مسئولیت پذیری کامل گفت‌وگوهای صلح با طالبان را برخلاف اظهارات قبلی خود از سر گرفته و تلاش ورزیده تا از این روند سیاسی به نفع کشور و نیروهای خود در منطقه استفاده کند. و نهایت کوشش دارد تا با پائین آوردن طالبان از موقف شان اوضاع و احوال را به نفع خود بچرخاند که در این میان مردم افغانستان منحیث یک وسیله  تنها در ضرر این پروسه شامل اند.
صلحی را که امریکایی‌ها پی گیری می‌کنند در واقع مترادف جنگ به مردم افغانستان است. از آغاز روند صلح در سال ۲۰۰۶تا به حال مردم افغانستان صدها قربانی داده؛ اما تا هنوز کوچک‌ترین تحول امنیتی در زندگی شان نشده است.

علی عزیز عزیزی


   


   ارسال نظر